Austadiums | Australian Stadiums & Sport

 

HOME

STADIUMS

NEWS

SPORT

CROWDS

FORUM

Austadiums Twitter Austadiums Facebook
 

ATHLETICS

 

Telstra A-Series: Sydney

Telstra A-Series Sydney - 22/03/2003

Sydney Athletic Centre, Homebush

 

Women 100 metre

 (w -2.9) 1. Kemasuode, Gloria, NGR, 11.85; 2. Cripps, Sharon, QAS, 11.87; 3.

 Harris, Amy, QLD, 12.18; 4. Slomka, Mindy, NSW, 12.21; 5. Apps, Nicole, NSW,

 12.23; 6. Kleeberg, Melanie, QAS, 12.29; 7. Jackson, Rachael, NSW, 12.32; 8.

 Carey, Preya, NSW, 12.41.

 

Women 200 metre

 (w -2.2) 1. Cripps, Sharon, QAS, 23.26; 2. Bulikiobo, Makelesi, FIJ, 23.66;

 3. Apps, Nicole, NSW, 24.32; 4. Harris, Amy, QLD, 24.36; 5. Wheeler, Kylie,

 WAIS, 24.41; 6. Kleeberg, Melanie, QAS, 24.44; 7. Carey, Preya, NSW, 24.74; 8.

 Spencer, Alicia, NSWI, 24.91.

 

Women 200 metre   Ambulant

 (w -2.3) 1. Llorens, Lisa, AIS, 27.37; 2. Winters, Amy, SYDA, 27.65; 3.

 Rackham, Sharon, AIS, 28.59; 4. Webb, Katrina, SASI, 30.12; 5.

 Hollow-Williams, Lara, QLD, 30.29; 6. Osborne, Eowyn, ACT, 31.68; 7. McIntosh,

 Lisa, VIS, 32.31; 8. Fraser, Amanda, AIS, 55.15.

 

Women 400 metre   Ambulant

 1. Rackham, Sharon, AIS, 66.16; 2. Webb, Katrina, SASI, 68.61; 3. McIntosh,

 Lisa, VIS, 69.97; 4. Hollow-Williams, Lara, QLD, 70.14; 5. Williams,

 Annabelle, NSW, 73.80; 6. Osborne, Eowyn, ACT, 78.91.

 

Women 400 metre

 1. Pittman, Jana, VIS, 50.43; 2. Freeman, Catherine, VIS, 51.81; 3. Hayward,

 Rosemary, NSWI, 53.07; 4. Dressler, Katerina, VIS, 53.17; 5. Robson, Renee,

 VIC, 53.79; 6. Pedley, Kate, TIS, 54.85; 7. Smith, Annabelle, NSWI, 55.98; 8.

 Millgate, Tara, NSW, 57.03.

 

Women 800 metre

 1. Lewis, Tamsyn, VIS, 202.52; 2. Andrews, Susan, WAIS, 203.39; 3. Savage,

 Debbie, NSW, 204.84; 4. Little, Ruth, GBR, 208.79; 5. Flore, Meike, GER,

 209.52; 6. Corrigan, Lisa, AIS, 211.51; 7. King, Debbie, NSW, 211.60; 8.

 Vanderberg, Renee, NSW, 212.97; --. Robson, Renee, VIC, DNF.

 

Women 1500 metre

 1. Walsham, Suzy, NSW, 414.71; 2. Morris, Emily, NSW, 415.60; 3. Salmon,

 Sarah, ACT, 432.76; 4. Gibbs, Serena, VIC, 440.03; 5. Rhydderch, Suzie, NSW,

 443.69; --. McMaster, Kate, NSW, DNF.

 

Women 20000 metre Walk Road

 1. Saville, Jane, NSWI, 13812.00; 2. Saville, Natalie, NSW, 13848.00; 3.

 Woods, Claire, AIS, 14403.00; --. Webb, Cheryl, AIS, DQ.

 

Women 100 metre Hurdles

 (w -1.7) 1. Munro, Jacquie, NSWI, 13.60; 2. Cullen, Fiona, QAS, 13.85; 3.

 McLellan, Sally, QAS, 14.01; 4. Edwards, Debbi, NSWI, 14.07; 5. Wheeler,

 Kylie, WAIS, 14.30; 6. Spencer, Lisa, NSW, 14.53; 7. Rasvinder, Gill, NSW,

 14.64; 8. Jamieson, Jane, NSWI, 14.86.

 

Women 4x100 metre Relay

 1. ENDEAVOUR SPORTS 'A' 48.82; 2. WESTFIELDS SPORTS HIGH 'A' 48.96; 3.

 ENDEAVOUR SPORTS 'B' 50.09; 4. PRESBYTARIAN LADIES COLLEGE 'A' 50.23; 5.

 PYMBLE LADIES COLLEGE 'A' 51.16; 6. ABBOTSLEIGH 'A' 51.92; 7. AUSTRALIA TWO

 'A' (Jackson, Rachael , Carey, Preya , Apps, Nicole , Kemasuode, Gloria ),

 60.00; --. AUSTRALIA ONE 'A' (Harris, Amy , Cripps, Sharon , Kleeberg, Melanie

 , Slomka, Mindy ), DQ.

 

Women High Jump

 1. Price, Petrina, NSWI, 1.86m; 2. Jamieson, Jane, NSWI, 1.74m; 3. Senior,

 Danielle, NSW, 1.74m; 4. Conroy, Gabrielle, NSW, 1.70m; 5. MacDonald, Sian,

 ACT, 1.70m; --. Wheeler, Kylie, WAIS, NH.

 

Women Pole Vault

 1. Grigorieva, Tatiana, SASI, 4.10m; 2. Ditton, Rosanna, VIC, 4.10m; 3. Young,

 Wendy, SASI, 4.00m; 4. Boyd, Alana, QLD, 3.70m; 5. Young, Tracey, SA, 3.70m;

 6. Lynn, Jacinta, VIC, 3.55m; 7. Wiltshire, Sarah, VIC, 3.40m; --. Hill, Irie,

 GBR, NH.

 

Women Triple Jump

 1. Bowles, Jeanette, VIC, 12.50m, w3.0; 2. Lodge, Paula, SA, 12.50m, w4.2;

 3. Antill, Lisa, NSW, 12.34m, w4.5; 4. Turner, Alexis, QLD, 12.34m, w1.1; 5.

 Grehan, Katelyn, NSW, 12.09m, w3.3.

 

Women Shot Put

 1. Djibril, Alifatou, TOG, 15.17m; 2. Johnson, Belinda, NSWI, 14.20m; 3.

 Jamieson, Jane, NSWI, 13.51m; 4. Motuliki, Sharmane, NSW, 12.99m; 5. Heath,

 Mandy, NSWI, 12.96m; 6. Neilsen, Rebecca, VIC, 12.81m; 7. Dickson, Sharyn,

 NSW, 12.79m; 8. Forsyth, Belinda, NSW, 12.52m.

 

Women Hammer Throw

 1. Eagles, Bronwyn, NSWI, 69.71m; 2. Di Marco, Karyne, NSWI, 66.85m; 3.

 Sosimenko, Deborah, NSWI, 64.76m; 4. Krueger, Brooke, SASI, 62.07m; 5.

 Neighbour, Gabrielle, VIS, 58.33m; 6. Clement, Breanne, NSW, 52.55m; 7.

 Petrovic, Erin, NSW, 48.86m.

 

Women Javelin Throw

 1. Noy, Rebecca, NSW, 53.51m; 2. Mitchell, Kathryn, VIS, 48.90m; 3. Hooper,

 Rosemary, VIC, 47.91m; 4. Jamieson, Jane, NSWI, 45.14m; 5. Pelbart, Zoe, NSW,

 42.96m; 6. Heath, Mandy, NSWI, 41.69m.

 

Men 100 metre   Wheelchair

 (w -2.2) 1. Trappett, Geoff, QAS, 14.87; 2. Nicholson, Richard, ACTA, 16.19;

 3. Colman, Richard, VIS, 17.70; 4. Gibson, Ronald, NSW, 19.39; 5. Gaidies,

 Kevin, CAN, 19.62.

 

Men 100 metre

 (w -2.2) 1. Shirvington, Matthew, NSWI, 10.42; 2. Johnson, Patrick, AIS,

 10.46; 3. Ezenwa, Ambrose, NGR, 10.60; 4. Basil, Adam, VIC, 10.75; 5. Di

 Bella, Paul, QAS, 10.78; 6. Ntiamoah, Isaac, NSW, 10.81; 7. Miller, Adam,

 NSWI, 10.89; 8. Hollands, Shem, NSW, 10.90.

 

Men 200 metre   Ambulant

 (w -1.5) 1. Newell, Andrew, NSWI, 22.86; 2. Francis, Heath, AIS, 23.39; 3.

 Sullivan, Tim, VIS, 24.61; 4. Fuller, Neil, SASI, 24.92; 5. Harpur, Paul, QAS,

 25.26; 6. Thrupp, Darren, QAS, 25.71; 7. Peet, Michael, WA, 27.56; 8. Bennett,

 Malcolm, SASI, 28.64.

 

Men 200 metre

 (w -1.4) 1. Ezenwa, Ambrose, NGR, 21.08; 2. Flowers, David, VIC, 21.23; 3.

 Geddes, David, NSWI, 21.36; 4. Ntiamoah, Isaac, NSW, 21.53; 5. Basil, Adam,

 VIC, 21.68; 6. Hollands, Shem, NSW, 21.71; --. Miller, Adam, NSWI, DQ; --. Di

 Bella, Paul, QAS, DQ.

 

Men 400 metre   Ambulant

 1. Newell, Andrew, NSWI, 51.05; 2. Francis, Heath, AIS, 51.56; 3. Sullivan,

 Tim, VIS, 54.23; 4. Harpur, Paul, QAS, 56.39; 5. Fuller, Neil, SASI, 57.11; 6.

 Bennett, Malcolm, SASI, 62.42; 7. Peet, Michael, WA, 62.44.

 

Men 400 metre

 1. Hill, Clinton, NSWI, 45.54; 2. Vincent, Casey, NSWI, 46.38; 3. Ormrod,

 Mark, SASI, 46.49; 4. Thom, Scott, VIC, 47.14; 5. Rehardt, Michael, QAS,

 47.97; 6. Katter, Marcus, QLD, 48.04; --. Steffensen, John, WAIS, DQ.

 

Men 100 metre   B Race

 (w -2.9) 1. Anau, Wagui, QLD, 10.80; 2. Wells, Scott, AIS, 10.95; 3. Geddes,

 David, NSWI, 10.97; 4. Neofytou, Kristopher, NSWI, 11.03; 5. Smith, Ross, NSW,

 11.07; 6. Sconce, Craig, ACTA, 11.08.

 

Men 400 metre   B Race

 1. Blanton, James, NSW, 48.02; 2. Landers, Stephen, VIS, 48.49; 3. Gurr,

 James, NSW, 48.76; 4. Jeffries, Gavin, NSW, 49.69; 5. Graham, Andrew, NSW,

 50.07; 6. Le Breux, Westley, NSW, 50.69; 7. Campos, Nunu, NSW, 55.28.

 

Men 800 metre

 1. McCarthy, Kris, VIS, 146.91; 2. MacDonald, Todd, NSW, 148.22; 3. Devjak,

 William, NSW, 149.29; 4. Naikelekelevesi, Isireli, FIJ, 150.42; 5. Jones,

 Aaron, TIS, 150.51; 6. Liddy, Benjamin, NSW, 150.67; 7. Abercromby, Mark,

 NSW, 150.69; 8. Barwick, Michael, NSW, 150.99; 9. Muir, Malcolm, QLD,

 151.80; --. Woodhouse, Matt, NSW, DNF.

 

Men 800 metre   Wheelchair

 1. Periac, Frederic, VIS, 139.58; 2. Fearnley, Kurt, NSWI, 139.73; 3.

 Colman, Richard, VIS, 147.10; 4. Nicholson, Richard, ACTA, 151.42; 5. Baker,

 Patrick, NSW, 156.47; 6. Buckley, Grant, NSW, 157.29; 7. Gaidies, Kevin,

 CAN, 216.28.

 

Men 1500 metre

 1. Power, Michael, VIS, 340.87; 2. Fountain, Mark, VIS, 342.66; 3. Byrne,

 David, NSW, 343.33; 4. Abdi, Youcef, NSWI, 343.46; 5. Chisholm, Lachlan,

 NSW, 344.32; 6. Shelley, Michael, AIS, 345.11; 7. Forrest, Shawn, VIS,

 345.34; 8. Tucker, Corey, ACT, 346.07; 9. Marsh, Julian, VIC, 346.22; 10.

 Kealey, Mitchell, QAS, 346.44; 11. Roff, Jeremy, NSW, 347.11; 12. Gorski,

 Mark, VIC, 347.70; 13. Bromley, Nicholas, NSW, 350.07; 14. Hane, Michael,

 SA, 350.87; 15. Saunders, Philo, ACT, 356.48; --. Morrissy, Cameron, NSW,

 DNF; --. Rintel, Simon, NSW, DNF.

 

Men 20000 metre Walk Road

 1. Adams, Luke, AIS, 12935.00; 2. Tallent, Jarred, VIS, 13719.00; --.

 Mellor, Aaron, NSW, DQ; --. Sundstrom, Troy, NSW, DQ; --. Murphy, Liam, AIS,

 DQ; --. Bown, Darren, AIS, DQ.

 

Men 110 metre Hurdles

 (w -1.5) 1. Anderson, Stuart, QAS, 14.08; 2. Harvey, Duncan, QLD, 14.34; 3.

 Eyears, Gregory, NSW, 14.40; 4. Ewen, Timothy, VIS, 14.49; 5. Watkins, Gareth,

 NSW, 14.77; 6. Purcell, Ryan, WAIS, 14.88; 7. Stickler, Paul, NSW, 15.94.

 

Men 400 metre Hurdles

 1. Hazel, Michael, VIS, 50.47; 2. Sutherland, Tobby, VIS, 51.54; 3. Wood,

 Elliot, NSWI, 52.62; 4. Ladd, Peter, VIC, 52.80; 5. Avery, Sean, VIS, 53.23;

 6. Hewitt, Joshua, NSW, 53.58.

 

Men 3000 metre Steeplechase

 1. Nowill, Peter, QAS, 839.79; 2. Tucker, Mark, VIC, 841.75; 3. Jeremiah,

 Richard, VIS, 849.74; 4. Hunt, Jeffrey, NSW, 858.81; 5. McTaggart, Scott,

 ACT, 912.20; 6. Thiele, Shane, SA, 943.90; --. Taylor, Luke, NSWI, DNF.

 

Men 4x100 metre Relay

 1. AUSTRALIA TWO 'A' (Anau, Wagui , Miller, Adam , Neofytou, Kristopher ,

 Ntiamoah, Isaac ), 40.36; 2. AUSTRALIA THREE 'A' (Hollands, Shem , Ezenwa,

 Ambrose , Smith, Ross , Le Breux, Westley ), 40.71; 3. SYDNEY UNIVERSITY 'A'

 43.16; 4. KNOX GRAMMAR 'A' 44.82; 5. SAINT IGNATIUS PARK 'A' 44.90; 6.

 WESTFIELDS SPORTS HIGH 'A' 45.03; 7. WAVERLY COLLEGE 'A' 45.30; --. AUSTRALIA

 ONE 'A' (Shirvington, Matthew , Johnson, Patrick , Di Bella, Paul , Basil,

 Adam ), DQ; --. KNOX GRAMMAR 'B' DQ.

 

Men High Jump

 1. Moroney, Nicholas, NSWI, 2.21m; 2. Lodge, Joshua, NSWI, 2.18m; 3.

 Hamlyn-Harris, Michael, NSW, 2.12m; 4. Watson, James, NSWI, 2.00m.

 

Men Long Jump

 1. Burge, Peter, NSWI, 7.86m, w2.5; 2. Thornell, John, NSWI, 7.79m, w2.7; 3.

 Taurima, Jai, AIS, 7.66m, w2.9; 4. Parsons, Peter, NSW, 7.66m, w4.1; 5.

 Hair, Shane, WA, 7.60m, w0.9; 6. Stevens, Robert, VIC, 7.38m, w3.3; 7.

 Curtis, Andrew, QAS, 7.29m, w3.7; 8. Thrupp, Darren, QAS, 5.65m, w0.9.

 

Men Triple Jump

 1. McReynolds, Jacob, AIS, 16.89m, w3.7; 2. Murphy, Andrew, NSWI, 16.82m,

 w3.3; 3. Perry, Michael, NSW, 15.92m, w2.1; 4. Fletcher, Shaun, QLD, 15.24m,

 w2.5; 5. Groves, Paul, VIC, 15.12m, w3.7; 6. Stewart, Alex, NSW, 14.99m,

 w3.2; 7. Woodruff, Matthew, VIC, 14.94m, w2.7; 8. Howard, Mark, NSW, 14.87m,

 w2.1; --. Cholenski, Tomas, CZE, ND, wNWI.

 

Men Shot Put

 1. Anlezark, Justin, QAS, 20.61m; 2. Cross, Clay, QAS, 18.66m; 3. Gyngell,

 Stuart, NON, 18.50m; 4. Gaviglio, Christopher, QLD, 18.15m; 5. Jones, Rhys,

 AIS, 17.91m; 6. Martin, Scott, VIS, 17.78m; 7. Hanley, Chris, QLD, 15.01m.

 

Men Discus Throw

 1. Elvy, Peter, NSWI, 60.28m; 2. Martin, Scott, VIS, 58.20m; 3. Harradine,

 Benn, NSWI, 54.04m; 4. Driesen, Tim, AIS, 51.34m; 5. Blanchard, Ben, NSW,

 47.42m; 6. Sawaszenko, Nicholas, NSW, 45.33m; 7. Burroughs, Damien, ACTA,

 41.35m.

 

Men Hammer Throw

 1. Rendell, Stuart, AIS, 77.39m; 2. Gusbeth, Michael, VIS, 64.15m; 3.

 McDonald, Justin, VIC, 63.79m; 4. Driesen, Tim, AIS, 62.46m; 5. Oborn,

 Bradley, NSW, 61.43m; 6. Dickson, Mark, NSW, 59.18m.

 

Men Javelin Throw

 1. Currey, Andrew, NSWI, 82.29m; 2. Hamlyn-Harris, William, NSWI, 79.97m; 3.

 Bennett, Nicholas, NSWI, 74.28m; 4. Geeves, Dominic, QLD, 68.85m; 5. Robinson,

 Joshua, QAS, 68.60m; 6. Kelly, Damien, QLD, 68.44m; 7. Jessup, Chris, NSW,

 68.00m.

CROWD   TBA KNOW IT?
DATE   Saturday 22nd March 2003
TIME   3:00 PM *venue time
VENUE   Sydney Olympic Park Athletic Centre
    VENUE INFO SEATING MAP ACCOMMODATION

WEB

  www.athletics.org.au
 
 

SHARE:

 
 
 
   ATHLETICS RESULTS
  09/02/17 Nitro Athletics 2
  04/02/17 Nitro Athletics 1
  21/02/08 World Athletics Tour Melbourne
  09/03/06 Telstra A-Series: Melbourne (IAAF World Athletics Tour)
  12/02/04 Telstra A-Series: Melbourne
  31/01/04 Telstra A-Series: Canberra
  23/01/04 Telstra A-Series: Brisbane
  10/01/04 Telstra A-Series: Perth
  22/03/03 Telstra A-Series: Sydney
  01/03/03 Telstra A-Series: Melbourne

*All times local (location of venue) | Time Zone Info
Event details subject to change without notice
 
 @au_sport
 

 


Catch - Great daily deals!
 

STADIUMS

AUS CAPITAL TERRITORY Canberra
NEW SOUTH WALES Sydney Newcastle
NORTHERN TERRITORY Darwin
QUEENSLAND Brisbane Gold Coast
SOUTH AUSTRALIA Adelaide
TASMANIA Hobart Launceston
VICTORIA Melbourne Geelong
WESTERN AUSTRALIA Perth
NEW ZEALAND Wellington Auckland

SPORT

AUS FOOTBALL AFL AFLW P/S
RUGBY LEAGUE NRL Trials
FOOTBALL A-League W-League FFA Cup
BASKETBALL NBL
RUGBY UNION Super Rugby NRC
CRICKET Tests ODI's Sheffield ODD BBL
BASEBALL ABL
GOLF HORSE RACING MOTOR SPORT NETBALL TENNIS OTHER SPORTS
Austadiums Facebook Austadiums Twitter Austadiums Instagram

AUSTRALIAN STADIUMS & SPORT
www.austadiums.com

STADIUMS
 • View Stadiums

 • Redevelopments
 • Former/Proposed Stadiums
 • Seating Maps
 • Highest Rated
 • Stadium News

SPORT
 • Austadiums Sport
 • Events
 • Results
 • Crowds
 • Sports News
 • Sports Betting

INTERACT
 • Forum
 • Facebook
 • Twitter - @austadiums
 • Twitter - @au_sport
 • Instagram
 • Newsletter

WEBSITE
 • About Austadiums
 • Mobile Site
 • Site Map
 • Terms & Conditions
 • Privacy Policy
 • Contact Us

    © Copyright 1999-2018 Austadiums - All rights reserved.         

CV Media