Austadiums | Australian Stadiums & Sport

 

HOME

STADIUMS

NEWS

SPORT

CROWDS

FORUM

Austadiums Twitter Austadiums Facebook
 

ATHLETICS

 

Telstra A-Series: Melbourne

Telstra Melbourne Track Classic - 1/03/2003

IAAF GP II Meet

Olympic Park, Melbourne

 

Women 100 metre:

 (w: -3.2) 1. Hewitt, Lauren, VIS, 11.81; 2. Kemasuode, Gloria, NGR, 11.95; 3.

 Jackson, Rachael, NSW, 12.07; 4. Harris, Amy, QLD, 12.09; 5. Slomka, Mindy,

 NSW, 12.23; 6. Kleeberg, Melanie, QAS, 12.30; 7. Carey, Preya, NSW, 12.35.

 

Women 100 metre   Ambulant:

 (w: -2.9) 1. Winters, Amy, SYD ACC OF SP, 13.48; 2. Llorens, Lisa, AIS, 13.94;

 3. Rackham, Sharon, AIS, 14.35; 4. Looker, Lilly, QLD, 14.44; 5. Starr,

 Meaghan, SYD ACC OF SP, 14.62; 6. Webb, Katrina, SASI, 14.97; 7. McIntosh,

 Lisa, VIS, 15.21; 8. Fraser, Amanda, AIS, 16.81.

 

Women 200 metre:

 (w: +0.0) 1. Hewitt, Lauren, VIS, 23.44; 2. Kemasuode, Gloria, NGR, 24.21; 3.

 McLellan, Sally, QAS, 24.28; 4. Kleeberg, Melanie, QAS, 24.51; 5. Harris, Amy,

 QLD, 24.61; 6. Carey, Preya, NSW, 24.99; 7. Slomka, Mindy, NSW, 25.12.

 

Women 400 metre:

 1. Freeman, Catherine, VIS, 52.17; 2. Hoebergen, Jaimee-lee, NSW, 53.91; 3.

 Robson, Renee, VIC, 54.15; 4. Dressler, Katerina, VIS, 54.66; 5. Marshall,

 Jennifer, VIC, 54.95; 6. Irwin, Rebecca, NSWIS, 55.17; 7. Whiley, Morgan, TAS,

 56.08; 8. Dick, Rosanna, VIC, 56.84.

 

Women 800 metre:

 1. Lewis, Tamsyn, VIS, 2:02.93; 2. Andrews, Susan, WAIS, 2:03.77; 3. Savage,

 Debbie, NSW, 2:05.05; 4. Allen, Libby, VIS, 2:06.26; 5. Fearnley, Anne, VIC,

 2:08.82; 6. Little, Ruth, NSW, 2:09.64; 7. Tye Smith, Alica, VIC, 2:09.67; 8.

 Flore, Meike, GER, 2:10.29; 9. McMaster, Kate, NSW, 2:12.39.

 

Women 1500 metre:

 1. Walsham, Suzy, NSW, 4:15.86; 2. Hodgkinson, Toni, NZL, 4:19.03; 3.

 Jamieson, Sarah, VIS, 4:19.46; 4. Tomlinson, Haley, VIC, 4:28.55; 5. Laajoki,

 Leanne, ACT, 4:29.23; 6. Rowan, Jenni, VIC, 4:30.14; 7. Thorp, Karen, VIC,

 4:30.57; 8. Braakhuis, Simone, VIC, 4:34.46.

 

Women 5000 metre   Championship:

 1. Johnson, Benita, ACT, 15:21.55; 2. Poppett, Eloise, NSW, 15:56.73; 3.

 McGregor, Haley, VIS, 16:01.11; 4. Salmon, Sarah, ACT, 16:14.78; 5. Grant,

 Kandy, ACT, 16:20.82; 6. Moon, Melissa, NZL, 16:24.45; 7. Philp-Young, Jenny,

 QLD, 16:33.03; 8. Mitchell, Victoria, VIC, 16:35.19; 9. Michelsson, Susan,

 VIC, 16:41.84; 10. McKechnie, Clare, VIC, 16:46.67; 11. Gallagher, Jackie,

 QLD, 16:59.78; 12. Weightman, Lisa, VIC, 17:06.35; 13. Miles, Jane, NSW,

 18:10.05.

 

Women 100 metre Hurdles:

 (w: -2.9) 1. Munro, Jacquie, NSWIS, 13.82; 2. McLellan, Sally, QAS, 14.10; 3.

 Power, Georgina, VIS, 14.70; 4. Gill, Rasvinder, NSW, 14.96.

 

Women 400 metre Hurdles:

 1. Pittman, Jana, VIS, 54.64; 2. Wardell, Rebecca, NZL, 56.58; 3. Blackett,

 Andrea, BAR, 57.29; 4. Allen, Emily, VIC, 60.74; 5. Brown, Celia, VIC, 61.89;

 6. Dacy, Rachael, VIC, 62.42; 7. Radford, Kristy, VIC, 66.70.

 

Women High Jump:

 1. Price, Petrina, NSWIS, 1.82m; 2. Densley, Tessa, VIC, 1.78m; 3. Smith,

 Nadia, VIC, 1.74m; 4. Gunn, Matilda, QLD, 1.70m; 4. Mallett, Claire, NSW,

 1.70m.

 

Women Pole Vault:

 1. Ditton, Rosanna, VIC, 4.10m; 2. Young, Wendy, SASI, 3.90m; 3. Wiltshire,

 Sarah, VIC, 3.70m; 3. Lynn, Jacinta, VIC, 3.70m; 5. Boyd, Alana, QLD, 3.50m;

 5. Lucock, Charmaine, QLD, 3.50m.

 

Women Long Jump:

 1. Thompson, Bronwyn, QAS, 6.75m, w:3.2; 2. Oksuz, Shermin, AIS, 6.30m, w:1.9;

 3. Smith, Nadia, VIC, 6.21m, w:0.4; 4. Sutherland, Sharon, WAIS, 6.18m, w:0.8;

 5. Morrison, Lisa, VIC, 6.17m, w:3.4; 6. Perkins, Kerrie, ACTAS, 6.11m, w:2.0;

 7. Llorens, Lisa, AIS, 5.07m, w:5.5.

 

Women Javelin Throw:

 1. McIntosh, Cecilia, VIS, 50.51m; 2. Noy, Rebecca, NSW, 49.52m; 3. Mitchell,

 Kathryn, VIS, 46.35m; 4. Hooper, Rosemary, VIC, 46.23m; 5. Pelbart, Zoe, NSW,

 42.58m; 6. Campbell, Janelle, VIC, 37.78m.

 

Men 100 metre:

 (w: -3.3) 1. Johnson, Patrick, AIS, 10.44; 2. Shirvington, Matthew, NSWIS,

 10.60; 3. Basil, Adam, VIC, 10.75; 4. Ezenwa, Ambrose, NGR, 10.89; 5.

 Donaldson, Chris, NZL, 10.93; 6. Miller, Adam, NSWIS, 11.01; 7. Di Bella,

 Paul, QAS, 11.05; 8. Anau, Wagui, QLD, 11.12; 9. Noonan, Keiran, NSW, 11.15.

 

Men 200 metre   Wheelchair:

 (w: -4.8) 1. Trappett, Geoff, QAS, 27.95; 2. Fearnley, Kurt, NSWIS, 29.40; 3.

 Periac, Frederic, VIS, 29.95; 4. Nicholson, Richard, ACTAS, 30.48; 5. Coleman,

 Richard, VIS, 30.83; 6. Buckley, Grant, NSW, 32.87.

 

Men 200 metre:

 (w: -0.5) 1. Johnson, Patrick, AIS, 20.76; 2. Donaldson, Chris, NZL, 21.59; 3.

 Ezenwa, Ambrose, NGR, 21.59; 3. Mansfield, Luke, QLD, 21.59; 5. Pearce, Paul,

 QAS, 21.67; 6. Geddes, David, NSWIS, 21.78; 7. Harrison, Alvin, USA, 21.78; 8.

 Sconce, Craig, ACTAS, 22.48.

 

Men 400 metre:

 1. Hill, Clinton, NSWIS, 46.38; 2. Pearce, Paul, QAS, 46.76; 3. Vincent,

 Casey, NSWIS, 47.25; 4. Steffensen, John, WAIS, 47.32; 5. Dwyer, Patrick,

 NSWIS, 47.37; 6. Rehardt, Michael, QAS, 48.41; 7. Flowers, David, VIC, 48.71;

 8. Wroe, Sean, VIC, 50.37.

 

Men 400 metre   Ambulant:

 1. Newell, Andrew, NSWIS, 50.47; 2. Francis, Heath, AIS, 51.23; 3. Sullivan,

 Tim, VIS, 52.75; 4. Harpur, Paul, QAS, 57.31; 5. Benz, Paul, SASI, 59.15; 6.

 Ashmore, Tim, VIC, 59.61; 7. Bennett, Malcolm, SASI, 64.15.

 

Men 400 metre   Wheelchair:

 1. Periac, Frederic, VIS, 51.10; 2. Fearnley, Kurt, NSWIS, 51.25; 3. Coleman,

 Richard, VIS, 53.64; 4. Nicholson, Richard, ACTAS, 54.05; 5. Trappett, Geoff,

 QAS, 54.19; 6. Buckley, Grant, NSW, 58.33.

 

Men 800 metre:

 1. McCarthy, Kris, VIS, 1:48.83; 2. Rodgers, Mark, NZL, 1:49.49; 3. Hyett,

 Gareth, NZL, 1:49.49; 4. MacDonald, Todd, NSW, 1:49.68; 5. Vydra, Lukas, CZE,

 1:50.85; 6. Ashkanasy, Zachariah, QLD, 1:51.36; 7. Jones, Aaron, TIS, 1:51.84;

 8. Katter, Marcus, NSW, 1:52.88; 9. Abercromby, Mark, NSW, 1:53.83; --.

 Devjak, William, NSW, DNF; --. Rinaldi, Justin, VIC, DNF.

 

Men 1500 metre:

 1. Abdi, Youcef, NSWIS, 3:42.22; 2. Mackevicius, Clinton, VIC, 3:46.81; 3.

 Fountain, Mark, VIS, 3:46.86; 4. Shelley, Michael, AIS, 3:47.00; 5. Byrne,

 David, NSW, 3:47.35; 6. Marsh, Julian, VIC, 3:47.38; 7. Page, Grant, TAS,

 3:48.05; 8. Jeremiah, Richard, VIS, 3:50.00; 9. Roff, Jeremy, NSW, 3:50.26;

 10. Tierney, Marcus, VIC, 3:51.26; 11. Gorski, Mark, VIC, 3:52.34; 12. Rowan,

 Louis, VIC, 3:52.76; 13. Failla, Allan, VIC, 3:52.88; 14. Tucker, Corey, ACT,

 3:54.33; 15. Hane, Michael, SA, 3:58.82; --. Rinaldi, Justin, VIC, DNF; --.

 Wallace, Trent, VIC, DNF.

 

Men 5000 metre   Championship:

 1. Komen, Daniel, KEN, 13:54.48; 2. Power, Michael, VIS, 13:55.99; 3. Keely,

 Sean, CAN, 13:58.19; 4. Stevenson, Alastair, QLD, 13:59.20; 5. Cavuoto, Dean,

 ACTAS, 14:00.90; 6. Cartwright, Brett, AIS, 14:02.13; 7. Thompson, Mark, ACT,

 14:04.61; 8. Forrest, Shawn, VIS, 14:07.41; 9. Nowill, Peter, QAS, 14:09.02;

 10. Westcott, Scott, NSW, 14:14.86; 11. Fenn, Paul, VIC, 14:16.05; 12. Martin,

 Blair, NZL, 14:19.87; 13. Perrett, Clint, VIC, 14:27.25; 14. Adkin, Nigel,

 VIC, 14:27.74; 15. Sly, Phillip, VIC, 14:30.48; 16. Semple, Craig, VIC,

 14:37.58; 17. Gloster, Linton, VIC, 14:41.39; 18. Bosch, P - J, SA, 14:42.28;

 19. Ruschena, David, VIC, 14:48.50; 20. Johnson, Matt, CAN, 14:48.62; --.

 Tucker, Mark, VIC, DNF.

 

Men 110 metre Hurdles:

 (w: -2.1) 1. Ewen, Timothy, VIS, 14.09; 2. Purcell, Ryan, WAIS, 14.41; 3.

 Anderson, Stuart, QAS, 14.52; 4. Harvey, Duncan, QLD, 14.66; 5. Forster-Jones,

 Nfa-Dehynde, VIC, 14.67; 6. Hanazawa, Hashime, JPN, 14.70; 7. Eyears, Gregory,

 NSW, 14.72.

 

Men 400 metre Hurdles:

 1. Hazel, Michael, VIS, 50.71; 2. Sutherland, Tobby, VIS, 51.43; 3. Ladd,

 Peter, VIC, 52.45; 4. Davidson, Nic, TAS, 52.86; 5. Wood, Elliot, NSWIS,

 53.48; 6. Rickards, Matthew, TAS, 53.71; 7. Bate, Peter, VIC, 54.27.

 

Men High Jump:

 1. Lodge, Joshua, NSWIS, 2.13m; 2. Moroney, Nicholas, NSWIS, 2.10m; 3.

 Haldane, Ewan, VIC, 2.05m; 4. Pozzi, Jarrad, VIC, 2.05m; 5. Partridge, David,

 NSW, 2.05m; 6. Hamlyn-Harris, Michael, NSW, 2.00m.

 

Men Pole Vault:

 1. Markov, Dmitri, WAIS, 5.60m; 2. Burgess, Paul, WAIS, 5.50m; --. Hooker,

 Steven, VIC, NH; --. Miroshnichenko, Alex, QLD, NH.

 

Men Long Jump:

 1. Burge, Peter, NSWIS, 7.64m, w:-0.5; 2. Stevens, Robert, VIC, 7.46m, w:1.2;

 3. Parravicini, Timothy, AIS, 7.44m, w:-0.8; 4. Curtis, Andrew, QAS, 7.42m,

 w:1.1; 5. Beams, Kevin, VIC, 7.26m, w:0.7; 6. Thrupp, Darren, QAS, 5.80m,

 w:0.5.

 

Men Triple Jump:

 1. Murphy, Andrew, NSWIS, 16.20m, w:2.5; 2. Perry, Michael, NSW, 15.70m,

 w:0.4; 3. Ferguson, Joshua, QAS, 15.64m, w:2.0; 4. Stewart, Alex, NSW, 15.11m,

 w:2.0; 5. Fletcher, Shaun, QLD, 15.05m, w:1.1; 6. Woodruff, Matthew, VIC,

 14.70m, w:3.2; 7. Davis, Geoff, NSW, 14.46m, w:1.9.

 

Men Shot Put:

 1. Anlezark, Justin, QAS, 20.32m; 2. Cross, Clay, QAS, 18.66m; 3. Jones, Rhys,

 AIS, 17.68m; 4. Gyngell, Stuart, NSW, 17.65m; 5. Gaviglio, Christopher, QLD,

 17.63m; 6. Martin, Scott, VIS, 17.50m.

 

Men Discus Throw:

 1. Elvy, Peter, NSWIS, 56.77m; 2. Martin, Scott, VIS, 54.03m; 3. Harradine,

 Benn, NSWIS, 53.04m; 4. Hicks, Graham, TIS, 52.34m; 5. Brown, Matthew, VIC,

 50.25m; 6. Duriska, Martin, VIC, 48.78m.

 

Men Hammer Throw:

 1. Rendell, Stuart, AIS, 78.91m; 2. Billett, Darren, SA, 64.77m; 3. Gusbeth,

 Michael, VIS, 62.66m; 4. McDonald, Justin, VIC, 61.41m; 5. Driesen, Tim, AIS,

 58.82m; 6. Dickson, Mark, NSW, 56.92m; 7. Mormul, Ryan, NSW, 52.77m.

CROWD   6,000 (32% of capacity*)
DATE   Saturday 1st March 2003
TIME   7:00 PM *venue time
VENUE   Olympic Park Stadium
    VENUE INFO SEATING MAP ACCOMMODATION

WEB

  www.athletics.org.au
 
 

SHARE:

 
 
 
   ATHLETICS RESULTS
  09/02/17 Nitro Athletics 2
  04/02/17 Nitro Athletics 1
  21/02/08 World Athletics Tour Melbourne
  09/03/06 Telstra A-Series: Melbourne (IAAF World Athletics Tour)
  12/02/04 Telstra A-Series: Melbourne
  31/01/04 Telstra A-Series: Canberra
  23/01/04 Telstra A-Series: Brisbane
  10/01/04 Telstra A-Series: Perth
  22/03/03 Telstra A-Series: Sydney
  01/03/03 Telstra A-Series: Melbourne

*All times local (location of venue) | Time Zone Info
Event details subject to change without notice
 
 @au_sport
 

 


Catch - Great daily deals!
 

STADIUMS

AUS CAPITAL TERRITORY Canberra
NEW SOUTH WALES Sydney Newcastle
NORTHERN TERRITORY Darwin
QUEENSLAND Brisbane Gold Coast
SOUTH AUSTRALIA Adelaide
TASMANIA Hobart Launceston
VICTORIA Melbourne Geelong
WESTERN AUSTRALIA Perth
NEW ZEALAND Wellington Auckland

SPORT

AUS FOOTBALL AFL AFLW P/S
RUGBY LEAGUE NRL Trials
FOOTBALL A-League W-League FFA Cup
BASKETBALL NBL WNBL
RUGBY UNION Super Rugby NRC GRR
CRICKET Tests ODI's Sheffield ODD BBL
BASEBALL ABL
GOLF HORSE RACING MOTOR SPORT NETBALL TENNIS OTHER SPORTS
Austadiums Facebook Austadiums Twitter Austadiums Instagram

AUSTRALIAN STADIUMS & SPORT
www.austadiums.com

STADIUMS
 • View Stadiums

 • Redevelopments
 • Former/Proposed Stadiums
 • Seating Maps
 • Highest Rated
 • Stadium News

SPORT
 • Austadiums Sport
 • Events
 • Results
 • Crowds
 • Sports News
 • Sports Betting

INTERACT
 • Forum
 • Facebook
 • Twitter - @austadiums
 • Twitter - @au_sport
 • Instagram
 • Newsletter

WEBSITE
 • About Austadiums
 • Mobile Site
 • Site Map
 • Terms & Conditions
 • Privacy Policy
 • Contact Us

    © Copyright 1999-2018 Austadiums - All rights reserved.         

CV Media